• info@klinovec.cz

Rozhovor s Ondrou Berndtem

Ahoj Ondro, mohl by ses čtenářům našeho webu nejprve trochu představit?

Ahoj, jmenuji se Ondra Berndt a jsem členem reprezentace České republiky v alpských disciplínách. Lyžování se věnuji od mých pěti let, ke kterému mě přivedl můj dědeček. Za moje největší úspěchy považuji 5. místo v týmové soutěži na MS ve Schladmingu, 36. místo v alpské kombinaci ve Světovém poháru v Chamonix 2016 a 3. místo v celkové kombinaci na zimní Univerziádě v Italské Pozza di Fassa. V současné době se připravuji na závody Světového a Evropského poháru.

Minulý víkend jsi absolvoval první závod světového poháru v rakouském Soeldenu. Jak jsi spokojen s prvním měřením sil se světovou elitou v letošní sezoně?

Abych řekl pravdu, byl jsem trošku naštvaný. Vrchní pasáž se mi docela podařila a i ohlasy od trenérů byly celkem pozitivní, ale bohužel v půlce prudké časti, jsem zůstal déle v oblouku a to se mi stalo osudným. Nicméně neházím flintu do žita a pokusím se připravit na další závod o to líp, vrchol sezóny přijde až v půlce února na MS v St.Moritz.

Závod v Soeldenu byl závod v obřím slalomu. Jedná se o tvoji oblíbenou disciplín, nebo se raději věnuješ ostatním disciplínám.

Nemám vyloženě oblíbenou disciplínu, mám to spíš tak, co mě zrovna v danou chvíli baví. Například minulý rok jsem nechtěl obří slalom skoro vůbec jezdit a nakonec to byla moje nejlepší disciplína. Letos jsem měl možnost absolvovat přípravu v Chile, kde jsem poprvé za svoji kariéru trénoval sjezd. Bylo to vážně super a doufám, že mi to pomůže k získání nějakého toho bodíku ve Svěťáku například v alpské kombinaci, kde jsem doposud ztrácel hlavně ve sjezdu.

Bude tedy právě kombinace tvým hlavním závodem na Mistrovství Světa v St. Moritz.

Ano, do kombinace vkládám určitě velké naděje především proto, že se mi v Chile podařilo výrazně zlepšit FIS body, díky kterým budu mít dobré startovní číslo. Neznamená to však, že bych se soustředil pouze na tuto disciplínu. Dle mého názoru bychom mohli uspět například v týmové soutěži.

Jaké závody v Chile jsi absolvoval a na jakém místě ses umístil?

Absolvoval jsem závody Jihoamerického kontinentálního poháru ve sjezdu, superG a alpské kombinaci, ve které se mi, jak už jsem zmínil, dařilo nejvíc. Konkurence byla na velmi vysoké úrovni. Závodů v Chile se v rámci přípravy účastní hodně reprezentačních týmů. V závodech alpské kombinace jsem tam porazil tam takové závodníky jako například Christof Innerhofer nebo Natko Zrncic Dim (medailisté z Mistrovství Světa a Světových pohárů) a skončil jsem na 5. a 6. místě. V kombinaci se díky těmto výsledkům nyní řadím na 46. místo na světě, což mi zajistí dobré startovní číslo i v závodech Světového poháru. Zlepšit FIS body se mi tam podařilo zlepšit i v dalších disciplínách.

Chystáš se tedy startovat i v klasických kombinacích Světového poháru jako jsou švýcarský Wengen a rakouský Kitzbuhel?

Určitě, do Wengenu se chystám už dřív a moc se tam těším. 6. -7.1. se tam konají závody Evropského poháru v superG. V rakouském Kitzbuhelu se letos kombinace nekoná, místo toho se jede o Vánocích kombinace v italské Santa Catarině, kam se s mým týmovým i reprezentačním kolegou Filipem Forejtkem chystáme.

Jaké zkušenosti máš se závody Světového poháru?

Zúčastnil jsem se už 21 Světových poháru, bohužel se mi ještě nepodařilo zabodovat a pevně věřím, že tento rok se to změní i díky podpoře Ski Areálu Klínovec. Mezi největší řadím švýcarský Wengen a rakouský Kitzbuehel.

Zúčastnil ses již dříve nějakého Mistrovství světa?

Ano, v roce 2013 jsem startoval v rakouském Schladmingu.

To jsou už poměrně bohaté zkušenosti. Jaké cíle sis tedy stanovil pro letošní Mistrovství Světa? V jakých disciplínách budeš startovat?

Pokud všechno vyjde, tak bych měl startovat ve všech disciplínách. O účasti ve slalomu a obřím slalomu rozhodne kvalifikace, kterou nejede pouze 50 nejlepších. Chtěl bych se v jedné z disciplín umístit do 20. místa.

Budeš ve všech těchto disciplínách pravidelně startovat i ve Světovém poháru?

Pravidelně ne, ve slalomu máme pouze jedno místo. V obřím slalomu se po dvou závodech budu střídat s Filipem Forejtkem, když se mi nepodaří zabodovat. Sjezd special asi jen ten ve Wengenu, chtěl jsem startovat i ve Val Gardeně v půlce prosince ale budu nejspíš na Evropském poháru v norském Hafjelu. SuperG jen to v Santa Catarine, které se jede do kombinace.

Jakých výsledků bys letos rád dosáhl ve Svěťáku?

Bylo by super, kdyby se mi podařilo zabodovat – tedy skončit alespoň jednou do 30. místa.

Po odchodu dlouholetých reprezentantů Ondry Banka, Martina Vráblíka a Filipa Trejbala ses posunul na pozici české dvojky. Láká Tě účast na Olympijských hrách v roce 2018?

Určitě, od malička je to můj sen. O místa bude velký boj, snad budeme mít hodně míst, aby nás mohlo jet co nejvíc. Šéftrenér Tomáš Bank říká, že když se podaří někomu zabodovat ve Světáku tak má Olympiádu téměř jistou.

Trénujete sice především v zahraničí. Přijedeš si ale v rámci přípravy zatrénovat i na Klínovec?

Doufám, že mi to vyjde. Klínovec má rámci České republiky jedny z nejstabilnějších sněhových podmínek a sjezdovky, na kterých člověk může dobře pilovat techniku. V minulosti jsem již Klínovec v rámci tréninku párkrát navštívil – trénovali jsme obří slalom na Pařezovce a slalom na sjezdovce U zabitýho. Na Dámské zas začínal s prvními obřákovými oblouky po jednom ze zranění i Ondra Bank. Nově se dá na Klínovci i plnohodnotně jezdit na lyžích na superG. Jáchymovská je jako stvořená pro tyhle dlouhé oblouky a je krásně členitá. Ne náhodou se na ni také letos pojede Mistrovství ČR žáků v SuperG. Má parametry i na mezinárodní závody dospělých.

Kdo ví, třeba se jednou postavíš na Jáchymovské na start i ty.

Bylo by to super. V ČR není mnoho sjezdovek, která by splňovala parametry pro uspořádání takových závodů. Pravidelně se konají jenom na pár místech a byla by to určitě příjemná změna a bezva zážitek.

Jaké jsou tvé úplně nejbližší plány? Bude to trénink nebo závody?

Příští týden mám absolvovat společný trénink s Kryštofem Krýzlem v Italské Soldě, následně se pak připojím k juniorské reprezentaci kluků. Závody mám v plánu začátkem prosince v Norsku.

Ať se v tréninku i závodech daří! Přejeme pevné zdraví a díky za rozhovor.

Fotografie: Ivo Stejskal

  • Webmaster
  • 26.10.2006
  • 0 komentáře

Komentáře

Buďte první kdo okomentujte tento článek.

Komentář ke článku

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé.