Skischool

Skischool

Everyone can choose
from the offer of our lessons.

Skiing for beginners

Čeká Vás efektivní a intenzivní způsob výuky. Ať už jste dítě nebo dospělý, přizpůsobíme se Vaším požadavkům. Děti od 3 let si užijí zábavu v našem pohádkovém dětském parku s pojízdnými pásy, dospělým zase pomůžeme překonat počáteční nejistotu a naučíme Vás lyže milovat. Je to totiž úžasná zábava!

Skiing for advanced

Něco už jste na lyžích odjezdili, ale přijde Vám, že už se Vaše technika neposouvá? Zalyžujte si s naším instruktorem a získejte užitečnou zpětnou vazbu. Náš lektor s Vámi bude techniku pilovat tak usilovně, že se brzy stanete králem či královnou sjezdovek.

Snowboard for beginners

You can expect effective and intensive way of teaching. Whether you are a child or an adult, we will adapt to your requirements. Children from 3 years of age will have fun in our fairy tale park with mobile belts, we will help adults overcome the initial uncertainty and teach you to fall in love with skiing. As it is great fun!

Snowboard for advanced

Něco už jste si na snowboardu odkroutili, ale přijde Vám, že už se Vaše technika neposouvá? Chcete ze svého prkna dostat co nejvíc? Vypilujte si svoje skills s naším instruktorem a získejte užitečnou zpětnou vazbu. Kdo ví, třeba si vyzkoušíte i překážky v našem legendárním snowparku na Neklidu.

Group lessons

Hromadné lekce pro děti od 4 let a dospělé. Nejdříve Vás rozdělíme do skupin podle Vaších lyžařských či snowboardových dovedností. U začátečníků Vás může být maximálně 12, u pokročilých 14.

Go down the slopes
like a pro

The only official ski school of the Klínovec Ski Resort offers lessons for beginners and advanced skiers as well as snowboarders of all ages. Entrust your children to professionally trained instructors in our children’s park PRIMÁČEK U HUGA, one of the best of its kind or go straight up on the hill to fine-tune the technique with our experienced instructors.

children’s park
PRIMÁČEK U HUGA

Tento dětský park s pojízdnými pásy patří ke špičce svého druhu v České republice. Vybaven je nejen dvěma pojízdnými koberci pro snažší přejezdy Vašich ratolestí, ale také pohádkovým slalomem a dalším moderním vybavením.

In our park, you can teach your children yourself as well

Do you want to teach your children on your own? No problem, you can use the children’s park PRIMÁČEK u HUGA. Children under 6 years free of charge. Basic price for children over 6 years and adults for is CZK 50 / person for 1/2 day, and CZK 80 / person for all day.

This ski pass can be purchased in the building of the SkiSchool Klínovec. If you have purchased a valid ski pass of Klínovec Ski Resort, you have a FREE access to the park area.

Accommodation
in Klínovec