CESTA ŽIVOTEM BEZ BARIÉR NA KLÍNOVCI

12.02. 2025

Jsme velmi rádi, že můžeme podpořit aktivity organizace Cesta životem bez bariér, která již od roku 2006 inspiruje děti, mládež a mladé dospělé s různými postiženími k aktivnímu a nezávislému životu. Pod vedením paní Petry Hnátové, která je dlouholetou představitelkou této organizace, se u nás od roku 2020 pravidelně setkávají lyžaři s různým handicapem, aby společně s asistenty Cesta životem bez bariér mohli prožít zimní radovánky a překonávali tak hranice svých možností.

V našem areálu si zakládáme na vstřícném přístupu, který umožňuje návštěvníkům s různými omezeními vyrazit  k nám bez obav. Kolegové lanovkáři jsou proškoleni a v zimě i v létě přepravíme komfortně kohokoli s pohybovým omezením i na invalidním vozíku či monolyžích.

Cestě životem jsme letos připravili i doprovodný program, aby si děti odnesly nejen zdokonalení pohybu na sněhu, ale také co největší zážitek a radost z návštěvy Krušných hor. Svezli se na sněžném skútru a čtyřkolce a jeden z nejsilnějších zážitků bylo svezení se v rolbě.

Věříme, že sport a návštěva hor je mocným nástrojem pro podporu nejen fyzického, ale i psychického zdraví. Někdy i drobný vstřícný krok může někomu přinést velkou změnu, pocit podpory a namotivovat do dalších posunů ve své cestě. Těší nás, že společně s organizací Cesta životem bez bariér můžeme přispívat k tomu, že se děti radují ze svých nových dovedností a z pohybu na horách – bez ohledu na překážky, které jim život přináší.

„Děti jsou z lyžování nadšené. Pokroky, které zaznamenávají jsou pro jejich sebevědomí velmi důležité. Pokud lyžař zvládne běžné lyže, přesto si může vyzkoušet jízdu na monoski. Kdy si užije rychlou jízdu. Lyžaři s těžším handicapem jezdí na monoski nebo biski. I přes všechna omezení si lyžování užívají. 

Myslím, že největším zážitkem byla jízda v rolbě, na skútru nebo na čtyřkolce.“ – dodává Mgr. Petra Hnátová, ředitelka z.s.

O CESTA ŽIVOTEM BEZ BARIÉR

Organizace vznikla v roce 2006. Jejich aktivity se zaměřují na děti, mládež a mladé dospělé s tělesným, mentálním, zrakovým či kombinovaným postižením. Na Kutnohorsku jsou známí především plaveckými kurzy pro handicapované. Každý rok připravují plavecké závody Kutnohorská vlnka, sportovní soustředění, lyžařský výcvik v Krušných horách, několikrát ročně výlety, integrovaný tábor (pro zdravé a handicapované děti) a prázdninový pobyt pouze pro děti a mladé s handicapem nebo děti s vyšším stupněm postižení, které často přijíždí v doprovodu rodičů. Tábor a pobyt pořádají na vlastní táborové základně u obce Senetín, okr. Kutná Hora.

S pomocí dárců se snaží pomáhat rodinám, s jejichž dětmi pracujeme, také individuálními příspěvky na rehabilitační a kompenzační pomůcky, hiporehabilitaci a asistenci. Hnacím motorem jejich činnosti jsou potřeby rodin s handicapovanými dětmi a nedostupnost některých služeb v regionu. Proto se postupem času pustili do odbornějších aktivit. Od roku 2014 aktivity rozšířili o speciální pohybovou terapii Therasuit, která je velmi účinná pro děti s diagnózou dětské mozkové obrny, což je velká část jejich dětí. Od roku 2018 poskytují odlehčovací službu. V roce 2016 se jim podařilo získat do vlastnictví rodinný dům v Kutné Hoře a v roce 2019 otevřeli Centrum služeb KOSTKA – centrum pro rehabilitaci, zábavu i odpočinek, ve kterém nabízí většinu služeb pod jednou střechou. Nové prostory jim umožnily rozšířit poskytované rehabilitace. V roce 2023 se v rámci II. etapy rekonstrukce Centra KOSTKA podařilo rozšířit prostory o tělocvičnu, cvičný byt, prostory pro ergoterapii a kancelářské zázemí.

„Krušnohorskou expedici (lyžařský výcvik pro lyžaře s handicapem) pořádáme od roku 2017 s přestávkou v roce 2021. Letos byl tedy osmý ročník. Na Klínovci lyžujeme od roku 2020. Na Klínovci se každoročně setkáváme s velmi vstřícným přístupem. Všichni pracovníci jsou velmi milí a vždy ochotní pomoci. Jsme moc rádi za rozvoj Klínovce. Zejména rozšíření modré sjezdovky „Dámská“ a vybudování modré sjezdovky „Lázeňská“ na Jáchymov.“ – dodává Mgr. Petra Hnátová, ředitelka z.s.

BOJOVNICE KAROLÍNKA

Letos byla poprvé na expedici Karolínka. Mladá slečna, která v životě nemá nic zadarmo, ale statečně se pere s osudem. Narodila se předčasně v šestém měsíci těhotenství s váhou 450 g, bojovala s infekcí, a ještě v porodnici jí museli amputovat pravou ručičku, jelikož jí špatně napíchli kanylu a předloktí odumřelo. Rodiče stále poslouchali, že Karolínka nebude chodit ani mluvit…. Nevzdali se a intenzivně rehabilitovali. A dnes šestnáctiletá Karolínka nejenže chodí, ale také lyžuje, jezdí na in-linech, tricyklu a koloběžce se speciálně upravenými řídítky. Má v sobě ohromnou sílu a vůli a rozhodně se nevzdává.

PROČ KLÍNOVEC

Skiareál Klínovec nabízí velké množství sjezdovek, můžeme tedy lyžovat s lyžaři všech úrovní a schopností. Velmi důležitý je přístup personálu – vždy vstřícný a velmi příznivé cenové podmínky pro handicapované. Jsme moc rádi, že jsme byli ve skiareálu Klínovec tak vřele přijati.“  – Mgr. Petra Hnátová, ředitelka z.s.

CO OBNÁŠÍ BÝT ASISTENTEM-INSTRUKTOREM LYŽOVÁNÍ PRO HANDICAPOVANÉ

„Hlavní je umět lyžovat a hodí se i dobrá fyzická kondice (zejména k monoski). Kurz učitel lyžování je výhodou. Snažíme se instruktory, kteří s námi chtějí spolupracovat dlouhodobě, posílat na školení – instruktor monoski a instruktor lyžování nevidomých, v plánu máme i školení učitel lyžování.“

Setkání s dětmi a jejich doslova hrdiny ze spolku bylo velmi milé a inspirativní. Doufáme, že se k nám nadále budou vracet a pomůžeme jim k radosti z pohybu a odlehčíme i kdyby nepatrně těžkosti, které musí prožívat v běžném životě.

 

Podívejte se na jejich report z Klínovce 😊: https://www.facebook.com/cestazivotembezbarier/posts/pfbid0ZNcYijbJ5FGeVEuJJr5Vq24r91xqW2Ua2g1RPSnHKL5MXNHaXRutMyYoVXL6yJg8l

 

Více času na lyžování
pořiďte si skipas online