Historie Skiareálu Klínovec

Historie
Skiareálu Klínovec

SKIAREÁL KLÍNOVEC má za sebou dlouholetou historii. Již od počátků lyžování v Čechách hrál svojí roli v zimních sportech. Na Klínovci je ideální prostředí pro provozování lyžování a dalších sportů na sněhu. Začátky sportovního využití Klínovce můžeme najít již v počátku 20. století.

Již z meziválečného období máme materiály, které dokazují, že se sport na Klínovci rychle vyvíjel. Vše začalo úpravou přírodních skokanských můstků, z nichž zbytky toho největšího jsou stále viditelné v takzvaném Fuchslochu. Tyto můstky využívali nejenom čeští skokani, ale také lyžaři ze sousedního Německa. Pořádaly se tu také vzájemné souboje obou států ve skokanských disciplínách. Roli ve využívání Klínovce pro zimní sporty měl jistě i historický hotel na vrcholku Klínovce, který sportovcům dodal potřebný komfort.

Jenom o pár let později se na Klínovci začalo rozvíjet také sjezdové lyžování, a to díky vykácení části lesa, na jehož místě vznikli první sjezdovky s názvy Dámská a U Zabitýho. Proč sjezdové tratě dostaly právě tato jména, dnes už není jasné, nicméně traduje se několik historek. Jednou z nich je nález člověka, který zemřel násilnou smrtí, další, že se na sjezdovce smrtelně zranil jeden ze závodníků. Pravdu se už dnes zřejmě nedozvíme. Tyto sjezdovky se využívali nejenom pro rekreační ježdění, ale také na závody ve sjezdovém lyžování.

Bohužel, po 2. světové válce se celá oblast Klínovce stala nepřístupnou díky novému režimu, který v Česku zavládl a udělal z oblasti příhraniční pásmo. Tato omezení se naštěstí v 60. letech zrušila a klínovecký rozvoj mohl zase začít. Počátečním krokem v rozvoji byla výstavba prvního vleku, který se tehdy postavil na sjezdovce U Zabitýho. Rozvoj pokračoval výstavbou dalších vleků a také založením lyžařského klubu, který opět zavedl závodní lyžování na Klínovci.

Od roku 1968 už rozvoj probíhal přímo mílovými kroky. V tomto roce byl postaven dvojmístný vlek na Dámské, jen o dva roky později se vyměnil vlek U Zabitýho za kvalitnější a v letech 1974–78 vznikly vykácením lesa další dvě sjezdovky a to Přemostěná a Pařezák. Do roku 1980 byly postaveny další dva vleky a to na sjezdovce č. 4, dnešní Pod Zámečkem, a také na Přemostěné. V 80. letech šel vývoj stále kupředu, koupil se například první stroj na úpravu sjezdových tratí či se osvítila sjezdovka č. 4.

V roce 1991 nastala ve SKIAREÁLU KLÍNOVEC velká změna a to díky malé privatizaci, při níž byl areál koupen soukromou společností. Ta areál vlastní dodnes. Za 20 let provozování udělal areál velký pokrok a neustále se snaží o modernizaci.

Během těchto dvaceti let došlo k další výstavbě a modernizaci areálu. Byly rozšířeny stávající tratě a v roce 1998 začala výstavba zasněžovacího systému, který dnes pokrývá již 80% areálu. Zasněžování se neustále zlepšuje, v roce 2011 byla vystavěna nová retenční nádrž a 60 sněhových děl. Vlek na sjezdovce Dámská byl vyměněn za lanovku. Bylo zakoupeno několik strojů na úpravu tratí, které jsou neustále modernizovány. Tyto rolby spolu s dostatečným množstvím technického a přírodního sněhu jsou zárukou kvalitního lyžování na Klínovci po celou zimu.

V roce 2003 areál výrazně zlepšil podmínky také pro snowboardisty, když vystavěl zcela nový, moderní snowpark, jehož dominantou je U-rampa Superpipe třídy FIS, která byla již několikrát využita na pořádání světových závodů ve snowboardingu.

Areál také podnikl mnoho kroků ke zvýšení úrovně vybavenosti, podporuje proto výstavbu nových ubytovacích zařízení, restaurací a občerstvení, lyžařských škol či půjčoven veškerého vybavení. Od roku 2005 do současnosti hodnocen ratingovou agenturou pro česká zimní střediska nejvyšší známkou 5*.

V roce 2011 proběhla první etapa celkové modernizace SKIAREÁLU KLÍNOVEC, jejíž další etapy budou následovat v příštích sezónách. V první etapě došlo k téměř dvojnásobnému prodloužení sjezdovky Pařezovka a to na 1500 m. Dále byly vyměněny tři starší vleky za jednu moderní čtyř sedačkovou lanovou dráhu, která je nejmodernější v České republice díky své oranžové ochranné bublině.

Celkově se SKIAREÁL KLÍNOVEC snaží neustále modernizovat a zlepšovat infrastrukturu, služby pro svoje klienty a vytvořit krásný lyžařský zážitek pro všechny svoje návštěvníky.

Více času na lyžování
pořiďte si skipas online