Co dělat, když tě na projížďce uprostřed mlhavých lesů potká nehoda?

31.08. 2020

 To zjišťoval s pomocí horské služby jezdec Tomáš Slavík v novém Přežití!

Single trekytraily downhillové tratě. Jestli tohle je tvoje hřiště, nastraž oči a uši. Než se vydáš s kámošema zdolat nějakou pořádnou výzvu, nech ještě chvíli kolo čekat a projdi si další díl PŘEŽITÍ. Najdeš v něm totiž, jak se správně zachovat, když se někdo na trailu zraní. Taková věc se může stát – ať už se bude jednat o zranění hlavy, nebo ztrátu vědomí. Přesně tohle potkalo v bikeparku pod Ještědem elitního downhillového jezdce Tomáše Slavíka.

 

JAK POSTUPOVAT U NEHODY NA TRAILU?

1. Zavolej Horskou službu nebo použij aplikaci Záchranka

Jakmile se něco stane na trailu, nevymýšlej, co s tím a rovnou volej Horskou službu České republiky. Je lepší si nechat poradit od profesionálních záchranářů, než něco zkoušet na blind a zbytečně riskovat, že zranění zhoršíš. Nezapomeň také zajistit místo nehody tak, aby zraněného kamaráda neohrožovali další jezdci!
  • Číslo na Horskou službu je (+420) 1210!
  • Taky si můžeš stáhnout aplikaci Záchranka. Umožní ti v takové situaci rychle reagovat, navíc má spoustu funkcí, co ti můžou pomoci nejen na trailu, ale i kdekoliv jinde a kdykoliv, když se ty nebo osoby tobě blízké ocitnete v ohrožení života.

2. Vyslechni si pokyny a udej svou polohu

Popiš záchranářům situaci, do které ses dostal a vyslechni jejich dalšípokyny. Pokud ti nebude řečeno jinak, se zraněným nehýbej! V případě zranění páteře by to mohlo mít vážné následky. Dále záchranárům popiš, kde přesně se nacházíš. Pokud jim můžeš vyrazit naproti na nejbližší cestu a oni tě k tomu vyzvou, udělej to.

3. Nezmatkuj a zachovej klidnou hlavu

Hlavně klid. Ať se bude situace vyvíjet jakkoliv, zraněnému rozhodně nepomůže, když začneš jančit. Naopak – tvoje panika se může přenést i na něj, nebo ještě hůř – na záchranáře!

4. Nesundavej sám přilbu

U zranění v oblasti hlavy může přilba pomoci udržet fixovanou polohu. Z praxe to potvrdil i sám Tomáš Slavík. Pokud ti záchranáři přes telefon neporučí opak, na helmu rozhodně nesahej!

Na trailu platí, že nejlepší ochranou je prevence. Tady máš několik tipů:

Buď připraven!

Měj správné vybavení, a to včetně kola. Sjíždět downhilll na gravelu asi nechceš, stejně tak si na kořeny nevezmeš tátovu nebo maminčinu silničku. Kolo, které si bereš na trail, by také mělo být dobře seřízené a měl bys mít víru v to, že nápor na trati ustojí.
Zásadní je checknout nahuštění pneumatikvidlicibrzdyodpružení. Důležité také je se patřičně chránit. Někam patří klasická helma, na nebezpečnějších sjezdech potřebuješ integrálku. Nezapomeň také na chrániče – páteřák ti může zachránit život.

Nenech se překvapit terénem

Nastuduj si trasu. Nemá smysl se nechat hecovat, vyber si trasukterá odpovídá tvým schopnostem. Pokud se na něco necítíš, je lepší to kámošům říct, než se pak nechat sbírat.

Protáhni se!

Rozcvič se. Vážně. Nemusíš skákat angličáky a dát si atletickou abecedu, ale zahřej kloubyProtáhnisvaly.

Nebuď samotář

Pokud je to možné, nejezdisám. Jezdi s kámošema, se kterýma si to užiješ a ještě si můžete pomoct. Pokud už sám jezdíš, dej vědět někomu ve svém okolí. Na kámoše vždycky čekej. Nemá smysl honit triko a prostě zmizet. V místech, která jsou pro to vhodná, na sebe čekejte.
Zdrojový článek: https://www.redbull.com/cz-cs/preziti-tomas-slavik-mtb-prvni-pomoc-horska-sluzba-trial

Více času na lyžování
pořiďte si skipas online