Vyjádření k (ne)otevření lyžařských středisek

25.01. 2021

Start lyžování se dokola oddaluje a nám nějak dochází pozitivní energie. Tak si to zkoušíme trochu zpříjemnit. Doufáme, že video nikoho neurazí, není cílem si ze situace dělat srandu, ale jen s nadsázkou upozornit na náš pohled na věc. My už se totiž trochu vybláznit potřebujeme, co VY?

autor videa: Radek Kuchejda

 

S MINISTERSTVEM JSME ZA JEDNO!

Stejně jako pan ministr Blatný, i my považujeme lyžování při dodržování přísných hygienických podmínek za bezpečnou formu trávení volného času, a to s minimálním dopadem na epidemiologickou situaci v zemi. Tu tímto určitě nechceme nijak zlehčovat a považujeme ji za závažnou. Nicméně zákaz činnosti s naprosto minimálním dopadem na šíření viru považujeme v nynější situaci, kdy se lidé již potřebují nadechnout, za nelogický a z hlediska vyplácení kompenzací i krajně nehospodárný stav. Jsou i jiné státy kde se lyžuje a žádné přenosy z lyžařského prostředí zde hlášeny nejsou. Zkusme se inspirovat u nich.

Vzhledem k začínajícím jarním prázdninám je nutné tuto situaci OKAMŽITĚ řešit. Přichází 6 týdnů, kdy lze očekávat stejný nápor na hory jako během vánočních prázdnin. Pozdější otevření přinese na hory další problémy a silně znevýhodní lidi z oblastí, kde budou mít jarní prázdniny dříve. Lidé již potřebují čerstvý vzduch, zvláště pak rodiny s dětmi. Vzhledem k uzavření všech volnočasových aktivit se hory nabízejí jako logické místo, kde se tito lidé mohou čerstvě nadechnout. Apelujeme na vládu, aby zabránila chaosu, který na svazích panoval skrz vánoční prázdniny a spuštěním areálu nás nechala celou situaci organizovat. Jak sám ministr Blatný prohlásil, dokážeme tomu dát mnohem lepší řád, než panuje na horách nyní. Je těžké se smířit se situací, kdy sezení na lanovce s lyžemi je vládou považováno za riziko a bez lyží už ne.

Rizikovost zvýšené mobility je také minimální. Skibusy nejezdí, hotely jsou zavřené a Gastro zařízení pouze v režimu výdejních okének. Příjezd jednodenních návštěvníků do areálu tak probíhá výhradně autem, a to ve skupinkách osob, které spolu většinou již tak tráví čas. Rozdíl mezi příjezdem z nedaleké vesnice či 100 km vzdáleného města je poté pouze v čase stráveném v uzamčeném autě.

Předchozí ministři zdravotnictví doporučovali pohyb na čerstvém vzduchu jako prostředek pro posilování ducha a imunity. S téměř rok táhnoucí se pandemií a související frustrací nabírá tento apel na významu a je stále důležitější. Horský vzduch lze v tomto ohledu zajisté považovat za ten nejprospěšnější.

Odborná veřejnost se shoduje, že riziko nákazy venku je výrazně menší než uvnitř. Dříve k otevření provozovny stačilo mít vyšší stropy a nyní již nestačí ani rozhlehlá příroda? Ve spojení s lyžařskými rukavicemi, helmou, brýlemi, zimními bundami a ochranou úst se riziko přenosu již spíše blíží nule. Pojďme klidně i do té varianty s respirátory FFP2. Mnohem více by asi dávaly smysl v kritických místech přenosu jako jsou supermarkety, MHD či montovny, ale to nevadí. Nevidíme to jako problém. Rádi budeme spolupracovat na tom, aby deklarovaná bezpečnost byla co největší.

Každý zákaz ale musí být jasně epidemiologicky zdůvodněn. Ideálně datově. Vládou avizovaná neschopnost státu hlídat dodržování zákonů (zneužívání pracovních cest k ubytování) tím být ale nemůže. Skiareály prostě nesmí suplovat roli bezpečnostních složek. Co ale umíme, je zpřístupnit lidem sport v přírodě, nastolit na horách tolik chybějící řád a přinášet v této době tolik potřebnou radost.

 

Toto vyjádření je pouze vyjádřením našeho areálu. Oficiální argumenty od Asociace horských středisek, s kterými se naprosto ztotožňujeme, přikládáme níže. Pokud s naším pohledem souhlasíte, budeme rádi za sdílení.

– Z epidemiologického hlediska je provoz skiareálů velmi málo rizikový – pohyb osob probíhá venku a téměř individuálně. Současně pobyt na horách pozitivně působí na zdraví i psychiku návštěvníků, která je velmi důležitá zvláště po tolika týdnech od uzavření společnosti.

– Návštěvníci tráví čas na českých horách i v současné době (vzhledem k uzavření jiných možností trávení volného času), avšak bez jakéhokoliv bezpečnostního režimu. Areály to mohou po spuštění pozitivně ovlivnit – pokud by střediska byla v provozu, násobně se zvýší možnosti regulace návštěvníků díky pracovníkům areálů, zlepší se hygiena a dodržování všech nastavených opatření.

– Dodržování nastavených pravidel v místech shlukování (management front) jsou schopni provozovatelé bezpečně zorganizovat. Lze také nastavit přísnější opatření – např. respirátory FFP2 po vzoru Rakouska.

– Rizikovost zvýšené mobility je minimální – přesuny probíhají převážně autem, a to ve skupinkách osob, které spolu většinou tráví čas a vzhledem k absenci dalších služeb (ubytování, stravování) nedochází ke zvýšení rizikových kontaktů.

– Ve skiareálech se neočekává výrazně vyšší návštěvnost – zatím nefungují ubytovací, stravovací a další služby, nejsou cizinci, školní zájezdy, atd.

– S ohledem na blížící se jarní prázdniny se na hory chystá více rodin s malými dětmi (nehledě na uzavření LA), je třeba zajistit jim bezpečí, základní služby a plynulý provoz.

– Provoz lyžařských areálů nezvýší zátěž nemocnic – dle dostupných údajů bylo za běžného provozu okolo 90 % úrazů ošetřeno v horských Medical centrech a navíc budou chybět i některé další rizikové skupiny, jako např. cizinci. Zátěž nemocnic bude tedy podobná, jaká je nyní v uzavřených areálech a je způsobena zraněními běžkařů, sáňkařů a bobistů.

– Provoz skiareálů je umožněn v mnoha zemích Evropy, například ve Španělsku, Norsku, Švédsku, Bulharsku, ale zejména ve Švýcarsku a Rakousku, kde i přes pokračování lock downu ponechávají lyžařská střediska v provozu. Důvodem je skutečnost, že nejsou evidovány žádné případy nákazy, které by vznikly v důsledku lyžování.

– Výše uvedené zdravotně – epidemiologické okolnosti samozřejmě souvisí i s ekonomikou a přežitím provozovatelů areálů. Je zřejmé, že připravované kompenzace pro skiareály pomohou sanovat jen část nákladů a je nutná kombinace s vlastním omezeným provozem středisek a jejich tržbami. Bez těchto příjmů nastane situace, že i přes vynaložené náklady státu na kompenzace nedojde k záchraně mnoha provozovatelů v tomto sektoru. Situace na českých horách a v pohraničních regionech je už tak neudržitelná.

– Skiareály mají vše připraveno a každý den uzavření navíc je pro ně fatální – jsou na naprosté hraně likvidity, částečně již propouští zaměstnance a bez rychlého zahájení provozu nebudou schopny dalšího fungování. Začátek provozu například až od poloviny února by jejich situaci již nepomohl.

– Provozovatelé lyžařských areálů a střešní organizace cestovního ruchu a sportu žádají vládu, umožněte svým rozhodnutím bezpečnou a aktivní návštěvu hor pro rodiče s dětmi o jarních prázdninách a spusťte provoz skiareálů co nejdříve. Frustrované rodiny a zejména děti potřebují pohyb a pobyt na čerstvém horském vzduchu a lyžování jim to bezpečně umožní.

19.1.2021

Svaz obchodu a cestovního ruchu, Tomáš Prouza, prezident
Česká unie cestovního ruchu, Viliam Sivek, prezident
Asociace horských středisek ČR, Kateřina Neumannová, prezidentka
Asociace lanové dopravy, Jakub Juračka, prezident
Svaz lyžařů ČR, Lukáš Heřmanský, prezident
Unie horských povolání, Ladislav Janků, předseda

 

 

Více času na lyžování
pořiďte si skipas online