Tajemství dlouhé sezóny v teplé zimě (CZE/GER)

26.03. 2024

Twemoji 15.0.1  Die deutsche Version dieses Artikels finden Sie hier.

Máme už sice po sezóně, ale zdá se, že mnohým z Vás stále leží v hlavě, jak je možné, že jsme i přes velmi teplou zimu udrželi sjezdovky sjízdné po tak dlouhou dobu. Pojďme se tedy podívat na hlavní faktory tohoto úspěchu. A dopředu prozradíme, že v tom určitě nehraje roli žádná chemie. Ta se opravdu nepoužívá 🙂

 

  1. Retenční nádrže

V našem areálu máme  7 retenčních nádržích v nichž zadržujeme téměř 70 tisíc m3 vody. I díky tomu umíme v  období mrazů poměrně rychle vysněžit celý areál. Zadržujeme pouze vodu z povrchových vod v době jejího přebytku v korytech. Tato voda následně po odtání zároveň dodává vláhu zdejší přírodě, kde se voda drží všeobecně málo, kvůli kamenitému a strmému terénu, který je typický pro horské oblasti a vyšší nadmořské výšky. Nejenže tím kopci a přírodě vracíme vodu zpět, ale zároveň ji pomocí nadrží držíme v místech, kam patří a nenecháváme ji bezúčelně odtéct potokem pryč. Zadržování vody v krajině navíc přináší spousty dalších výhod, které souvisí s vláhou a dostatkem vody v přírodě. Všechny nádrže jsou plné již nyní. Vodu pro sezónu 24/25 tak budeme zadržovat po celý rok. Všechny české areály si dohromady ročně PUJČÍ až 8 méně vody, než kolik SPOTŘEBUJÍ jedny  železárny.

 

  1. Systém Snowsat

Snowsat je technologie, která ukazuje skutečnou výšku sněhu na sjezdových tratích. Rolby, ve kterých je Snowsat nainstalován, jsou spojeny se satelitní navigací (podobně jako automobil pro navigaci s GPS). Pro zvýšení přesnosti měření využívají rolby korekční signál RTK, stejně jako geodetické firmy. Rolba při své jízdě měří výšku sněhu s přesností +/- 3 cm a tuto informaci vidí řidič na displeji okamžitě. Data ze Snowsatu pomáhají i při tvoření strategie zasněžování. Vidíme aktuální stav sněhu, v jakých místech je potřeba si udělat větší zásoby a naopak, kde je sněhu dostatek.

Tím se nám výrazně zvýšila efektivita práce a v dnešní době tolik potřebné hospodaření s vodou a elektřinou. Úspora na těchto zdrojích se pohybuje v řádech desítek procent. Všechny skiareály ročně spotřebují ekvivalent energie jako 10 zpátečních letů do Karibiku. Zasněžování tvoří jednu tisícinu spotřeby České republiky.

 

  1. Nejmodernější technologie pro výrobu technického sněhu

Pro výrobu technického sněhu používáme nejmodernější systémy firmy @technoalpin, které dokáží vyrábět dobrý technický sníh již při -2°C . Ty pod vysokým tlakem vstřikují vodu do chladného vzduchu, čímž ve vzduchu vzniká sníh. ŽÁDNÁ CHEMIE! Pouze zmrzlá voda.

Zasněžovací děla jsou dálkově řízena z centrálního dispečinku zkušenými operátory, kteří v průběhu zasněžování kontrolují aktuální stavy výroby sněhu v každém děle a dokážou tak vzdáleně přenastavit konfiguraci zasněžovacích trysek v devíti různých režimech a tak vyrábět odolný sníh té nejvyšší kvality. Kvalitu výroby sněhu přímo na sjezdovkách v průběhu dne i noci kontrolují zkušení zasněžovači, kteří operátorovi předávají okamžitě přesné informace o kvalitě výroby přímo z kopce.

 

  1. Zkušení a proškolení zaměstnanci

Základ a úspěch naší firmy pevně stojí na našich zaměstnancích. Někteří z nich se zasněžování našeho kopce věnují již 30 let a znají tak každý kámen na kopci. Naši zaměstnanci navíc poslední roky procházejí nákladným, ale velmi užitečným školením od jednoho z nejuznávanějších rolbařů na světě a také za zkušenostmi jezdí na služební cesty do Mekky zasněžování, italského Bolzana. Získané poznatky o práci se sněhem, jeho správném rozložení, promíchávání jednotlivých vrstev, strategického promrzání vrstev a tvorbou správného izolačního podkladu se ukazují jako neocenitelné. Zasněžovači a rolbaři věnují své práci mnoho úsilí a příprava kvalitních sjezdových tratí s vysokou odolností proti změnám klimatických podmínek pro ně není jen zaměstnání, ale otázka profesní cti.

 

Občas nám přijde, že kolegové jsou trochu jako vesmírní inženýři. Ačkoli se to nemusí zdát, tak správná práce se sněhem je velmi odborná záležitost a přístupů a triků jak připravit parádní sjezdovky pro lyžování existuje velmi mnoho. Na všechny jsme zaměstnance jsme velmi pyšní, protože tenhle rok opravdu ukázali, že jsme tým a dokážeme i nemožné!

 

Více času na lyžování
pořiďte si skipas online