Pěší turistika

Pěší turistika
na Klínovci

Jáchymov

Brána Krušných hor

První radonové lázně světového významu, s jedinečnou historií spojenou s ražbou jáchymovského tolaru, který dal název dnešnímu americkému dolaru. Jáchymov je také místem, kde manželé Curriovi objevili polonium a radium. Léčí se zde již více než 100 let unikátním přírodním léčivým zdrojem – radonovou vodou. A v těsné blízkosti (3 km od centra) také končí naše bublinová lanovka Prima Express.

Jáchymovské peklo

Délka 8,5 km, lehká obtížnost, vhodná pro kočárky i odrážedla. Stezka informuje nejen o uranových dolech a lágrech, ale okrajově také o krušnohorské přírodě a ekologii. Cesta Vás z Jáchymova zavede k dolu Svornost, který je nejstarším využívaným dolem v Evropě. Podíváte se také na expozici důlní techniky či novodobé uranové štoly. Celá cesta je zakončena nádherným výhledem u Šlikovského mlýna. Více o Jáchymovském pekle.

Radonová stezka

Délka 2,5 km, velmi lehká, vhodné pro kočárky. První naučná  radonová stezka na světě. Město pod Klínovcem „prvenstvím v radonu“ vyniká – nachází se zde první radonové lázně na světě a díky těžbě uranu zde poprvé v české historii došlo k měření koncentrace radonu v bytech. Tříkilometrovou stezku můžete projít od jáchymovského muzea kolem dolu Svornost ke špitálnímu kostelíku kaštanovou alejí až k Radium paláci. Více informací o Radonové stezce zde.

Sport & Relax v srdci Jáchymovských lázní – blízké spojení Skiareálu Klínovec a lázeňského města Jáchymov přináší unikátní možnosti nezapomenutelné aktivní dovolené. Přes den můžete poznávat krásy Klínovce a večer se nechat hýčkat v lázeňském  komplexu. Využít můžete unikátní saunový důl, aquapark, masáže či ubytování přímo na kolonádě. Více info na resortjachymov.cz

Krušnohorská horní krajina UNESCO

V roce 2019 byly Hornické památky v saském a českém Krušnohoří zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO. Výjimečná světová hodnota Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří je podložena mimo jiné světově významnými vynálezy a inovacemi v oblasti báňských a hutních technologií, které se zvláště v 16. století, ale i později úspěšně šířily z Krušných hor do celé Evropy i zámoří, a o globální význam Krušných hor pro rozvoj báňské legislativy, administrativy a školství, ale také měnových systémů. To dokládá i příběh jáchymovského tolaru, z nějž se na více než 300 let vyvinulo celoevropské platidlo a který dal název i americkému dolaru.

Rodiny s dětmi nadchnou například prohlídky dolů Johannes či cínového dolu Mauritius. Zážitkem je také výstup na vrch Mědník, 910 m vysoká hora s krásnou rotundou, který určitě zná každý milovník Majora Zemana. V minulosti se zde hojně těžila železná ruda, takže samotný vrch je doslova prošpikován štolami. Pod jižním svahem hory se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec. Z vrcholu se Vám naskytne krásný 360° výhled na Krušné hory, které je ozvláštněn i pohledem na rozlehlý větrný park, který v této krásné krajině působí téměř kosmicky.

Boží Dar

nejvýše položené město střední Evropy

Ježíškova cesta

Délka 13 km nebo 6 km, lehká obtížnost, sjízdné s kočárky i odrážedlo. Cesta plná zábavy pro všechny děti. Ti odvážnější se mohou zdolat celý 12,9 km dlouhý orku, nebo si to ulehčit a prozkoumat zkrácený 5,6 km dlouhý vnitřní okruh. Na této trase budete plnit různé úkoly, které zapisují do notýsku. Celou trasu lze absolvovat celoročně, pěšky, na kole i s kočárkem. Více informací najdete přímo na webu Božího daru.

Naučná stezka Božídarské rašeliniště

Délka 3km, velmi lehká vhodné pro kočárky i odrážedlo. Stezka vede skrz Národní přírodní rezervaci Božídarské rašeliniště, které bylo dle Ramsarské úmluvy vyhlášeno mezinárodně významným mokřadem. Tato 3,2 km dlouhá stezka začíná na začátku Krušnohorské magistrály, kde je také umístěna 1. informační tabule. Převážná část stezky vede po povalových chodnících, které zajišťují jak bezpečnost turistů, tak i rašeliniště a vzácných druhů živočichů a rostlin, které se v něm nachází. Více informací najdete přímo na webu Božího daru.

Loučná pod Klínovcem

nejvyšší hoře na dosah

Naučná stezka Loučná pod Klínovcem

Délka 16 km, částečně po silniční komunikaci, středně těžká obtížnost, sjízdné pouze s terénními kočárky.

Naučná stezka, která Vás provede severním okolím nejvyšší Krušnohorské hory a seznámí Vás s některými místopisnými a přírodovědnými zajímavostmi. Dozvíte se například kolik je v Krušných horách tisícimetrových vrcholů, čím je po geologické stránce výjimečný vrch Meluzína nebo pestrou historii rozhleden na Klínovci a protějším německém Fichtelbergu.

Více času na lyžování
pořiďte si skipas online